• Siyah Instagram Simge

©2019 by Oguzhan_Erdogan -Karapazar Köyü-

Karapazar Köyü

Karapazar Köyü, Bolu İli Gerede İlçesi’ne bağlı, güzelliklerini gizlemeyi başarmış, dört tarafı ormanlarla çevrili, merkeze yaklaşık 30 km mesafede bulunan bir orman köyüdür.
Yaklaşık 50-60 hane bulunan Karapazar Köyü, son verilere göre resmi olarak 285 kişilik nüfusa sahiptir.  Yaz aylarında tatil durağı olan köyde nüfus artışı gözlenmektedir. Kış aylarında ise hava koşullarının zorluğu sebebiyle nüfus azalışı söz konusudur. Köy nüfusunun dışındaki köylüler ise daha çok Gerede ve Ankara’da yaşamaktadır.
Karapazar Köyü Akhasanlar, Bayraktarlar, Eminler, Mollaosmanlar, Muharremler, Omarlar, Yaşarlar gibi belli başlı sülalelerden oluşmaktadır.
İsminden de anlaşıldığı üzere eski tarihlerde bölgenin ticaret yolları üzerinde olduğu düşünülmektedir. Köy ortasında cami ve köy odası bulunmaktadır. Okul binası ve lojmanı bulunmasına rağmen eğitim verilmemektedir. Eğitim ihtiyacı öğrencilerin civar köylere taşımalı sistemle ulaştırılması ile çözümlenmiştir.
Dört tarafı ormanlarla çevrili köy birçok hayvan, bitki ve mantar türüne ev sahipliği yapmaktadır. Köyün gelir kaynağı ormancılık ve hayvancılığa dayanır. Tarım ve arıcılık ise gelir kaynağı yerine daha çok hane ihtiyaçlarının giderilmesi üzerine yapılır. Hayvancılığın getirdiği düzenden dolayı köyde yaz aylarında yaylalara göç edilir. Küllü Yayla, Deve Yatağı, Eski Yayla, Kuzu Pınarı ve Gölücük Karapazar Köyü’nün saklı güzelliklerindendir.
Gerede’de görsel ve yazılı yayınlarda da birçok defa resmi kayıtlara göre düzenlenen eğitim durumlarında ise Karapazar Köyü ipi göğüslemekte ve son yıllarda lisans ve lisansüstü eğitimde hızlı bir artış göstermektedir.
Karapazar Köyü derneği ile kendi sistemini kurmuş ve cenaze ve bazı masrafları bu şekilde karşılamaktadır. Bu sayede ise dayanışma ve yardımlaşmanın gücünü herkese göstermektedir. İftarlar ve mezarlık ziyaretleri de bu birlikteliğin simgelerindendir. ‘Ferfene’ ve ‘Yayla Şenliği’ gibi tüm köylüyü bir araya getiren ve kuşaklar arası bağları güçlendiren etkinlikler ise gelenekselleştirilmeye çalışılmaktadır.
Ankara’da bulunan Karapazarlılar da 2012 yılında Karapazar Köyü Yardımlaşma Dayanışma ve Kültür Derneği’ni açarak bir çatı oluşturmuştur. Toplantılar ve aldığı kararlar ile bağları kuvvetlendirerek ve köy için yapılacakları değerlendirerek köyümüze büyük katkı sağlamaktadır.
A.Kerim ERDOĞAN